Powiśle na 6. miejscu wśród najfajniejszych dzielnic Europy

W lutym tego roku pojawił się ranking brytyjskiego dziennika „The Guardian”, w którym warszawskie Powiśle zostało wybrane jako jedna z 10 najfajniejszych dzielnic Europy. Dziennik w swoim zestawieniu postawił na miejsca nieoczywiste, mniej uczęszczane, ale wyróżniające się atmosferą i przesiąknięte lokalnym klimatem. Powiśle znalazło się w towarzystwie m.in. University Quarter w Brukseli, Bonfim w Porto, Ostiense w Rzymie czy Quartier de la Reunion w Paryżu. Co urzekło dziennikarzy „The Guardian” w warszawskim Powiślu?

Letni karnawał w centrum Warszawy

Autorzy docenili przede wszystkim letni klimat Bulwarów Wiślanych. Zachwycili się zielenią Powiśla,  różnorodnością jedzenia w formie street food, dostępnością kraftowych piw i bogatą ofertą nadwiślańskich miejsc – od plenerowych spektakli teatralnych, przez koncerty pod gołym niebem, po imprezy do białego rana.

Co zobaczyli na Powiślu? Rowerzystów, rolkarzy, siatkarzy, leżaki, pikniki, lody, muzykę na żywo… To wszystko składa się na obraz żyjącej beztroskim życiem dzielnicy, która oferuje wytchnienie od codziennych obowiązków.

Redaktorzy walczą tym samym ze stereotypem szarej i zimnej Warszawy, przekonując, że latem jest ona kolorowa i gorąca.

Największe atrakcje Powiśla wg „The Guardian”

„The Guardian” nie zapomniał też o emblematycznych budynkach Powiśla. Biblioteka Uniwersytecka, której fasadę zdobią napisy w językach hebrajskim, arabskim, greckim, rosyjskim i polskim, wraz ze swoimi ogrodami na dachu, jest na szczycie tej listy. To z jej dachu rozpościera się jedna z najbardziej rozpoznawalnych panoram miasta.

Centrum Nauki Kopernik, znajdujące się niemal po sąsiedzku, zostało wyróżnione jako idealne miejsce dla dzieci, które mogą korzystać z interaktywnych atrakcji. Warto jednak pamiętać, że Centrum ma do zaoferowania znacznie więcej, również dla dorosłych. Pokazy filmów w Planetarium, spotkania z wybitnymi naukowcami, koncerty pod gwiazdami czy Teatr Wysokich Napięć – to tylko niektóre z cyklicznie organizowanych tam wydarzeń.

Z kolei Elektrownia Powiśle, odrestaurowana przestrzeń handlowo-usługowa i restauracyjna, została dostrzeżona przez autorów raportu, pomimo, że planowo ma być w pełni otwarta dopiero w kwietniu 2020. Latem 2019, kiedy prawdopodobnie odwiedzili Warszawę, działało kilka restauracji (m.in. Niewinni Czarodzieje 2.0, polecana w artykule) i część rekreacyjna, w której organizowane były m.in. kina letnie i wystawy.

W odnowionej Elektrowni, zachowano wiele starych konstrukcji, które przeplatają się z nowoczesnymi elementami. Inwestorzy zapowiadają, że swoje butiki otworzą tu nie tylko słynni polscy projektanci, ale także ekskluzywne zagraniczne marki. Dodając do tego bogatą ofertę gastronomiczną i duże zielone przestrzenie pomiędzy budynkami – Elektrownia ma szansę wkrótce stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie nie tylko Powiśla, ale także całej Warszawy.

Docenione przez redaktorów zostały też tramwaje wodne, którymi w nieoczywisty sposób można przedostać się na praską stronę Wisły, a także sieć rowerów miejskich Veturilo.

Z czego jeszcze słynie Powiśle?

Oczywiście autorzy wymienili tylko kilka atrakcji dzielnicy. Na Powiślu historia łączy się ze współczesnością, a ślady historyczne są widoczne w wielu miejscach. Choć niegdyś była to dzielnica rybaków, współczesne Powiśle nie ma już nic wspólnego z najbiedniejszą częścią miasta. Wręcz przeciwnie. Aktualnie to tutaj znajdują się jedne z najdroższych adresów w Warszawie, a Powiśle uchodzi za prestiżowe miejsce do życia. Warto poznać tę dzielnicę bliżej, by dowiedzieć się o historii miejsc i ludzi tu mieszkających. O czym na pewno warto wiedzieć?

  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Przy ul. Tamka 43, nieco dalej od słynnych bulwarów, znajduje się największe na świecie centrum Chopinowskie, w którego skład wchodzi muzeum poświęcone życiu i twórczości słynnego kompozytora. Muzeum jest interaktywne i będzie doskonałą rozrywką (i lekcją!) zarówno dla starszych, jak i młodszych odwiedzających. Instytut organizuje również koncerty, spotkania z kompozytorami, zajęcia dla dzieci. Jednym ze sztandarowych wydarzeń jest międzynarodowy festiwal „Chopin i jego Europa”, który co roku przyciąga wybitnych muzyków i melomanów z całego świata.

  • Pomnik Warszawskiej Syrenki

Warszawska Syrenka jest symbolem miasta. Pomnik, który stoi nieopodal Mostu Świętokrzyskiego, jest oryginalnym, odsłoniętym tuż przed wybuchem II wojny światowej, w czerwcu 1939 roku. Wykonany przez rzeźbiarkę Ludwikę Nitschową, przedstawia postać młodej studentki, Krystyny Krahelskiej. Podczas wojny Krystyna była zaangażowaną łączniczką, a podczas Powstania Warszawskiego – również pielęgniarką. Jako przedwojenna śpiewaczka folkowa, w trudnych czasach wojny nie zaprzestała swojej działalności artystycznej, pisząc utwory śpiewane przez żołnierzy AK. To ona jest autorką m.in. „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Krystyna zmarła podczas powstania, próbując ratować swoich rannych kolegów.

  • Zieleń i spokój w centrum miasta

Choć Powiśle znajduje się niedaleko hałaśliwego centrum Warszawy, można w nim odnaleźć spokój charakterystyczny dla dalszych dzielnic miasta. Życie tutaj toczy się zdecydowanie wolniej, a nowoczesne inwestycje zapewniają najwyższy standard mieszkań. Nie bez znaczenia jest bliskość Łazienek Królewskich, a także historycznego centrum miasta. Dobra komunikacja zapewnia łatwe       i szybkie połączenie z praktycznie każdą inną dzielnicą Warszawy. To wszystko sprawia, że Powiśle jest doskonałym wyborem nie tylko dla osób ceniących sobie kontakt z naturą, ale także łatwy dostęp do oferty kulturalnej miasta.

Powiśle jest często ulubioną dzielnicą warszawiaków. Mówiła o tym również nasza agentka, Maria Góralczyk, w wywiadzie, który możesz przeczytać tutaj. Dzielnica ta ma niewątpliwie wiele do zaoferowania, zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Udowodnili to redaktorzy brytyjskiego „The Guardian”, którzy uznali, że zasługuje na 6. miejsce wśród najfajniejszych dzielnic Europy. 

Dzielnica ciągle się rozwija, a ceny nieruchomości w tej okolicy nadal rosną. Zastanawiasz się, czy zakup lub wynajem nieruchomości na Powiślu będzie dla Ciebie dobrym pomysłem? Skontaktuj się z nami, a rozpoznamy Twoje potrzeby i przedstawimy najbardziej optymalne oferty.

Jesteś zainteresowany
apartamentem na Powiślu?

Sprawdź aktualne oferty


POPULARNE ARTYKUŁY

Poznaj Agenta: Patryk Staniszewski

Rodowity warszawiak, pasjonat sportu, ulubiony doradca wielu naszych klientów.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Rynek wtórny na Nowym Wilanowie

Miasteczko Wilanów jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w stolicy.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Biuro kwitnące zdrowiem

Jak stworzyliśmy w Lions Estate warunki do zdrowej i wydajnej pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ »

LIONS ESTATE INSTAGRAM
Zobacz nasz Instagram »

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem lub zakupem nieruchomości

Skontaktuj się z nami »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial