Rynek nieruchomości premium w Warszawie- analiza bieżącej sytuacji cz. II

O tym, jak rynek zareagował w pierwszych dniach lockdownu, pisaliśmy w artykule „Rynek nieruchomości premium w Warszawie – analiza bieżącej sytuacji”. Czy ponad dwa miesiące życia w nowej rzeczywistości wpłynęły na ceny nieruchomości premium w Warszawie? Jakie są przewidywania ekspertów na najbliższe miesiące? Czy to dobry czas na sprzedaż? Jaki będzie rynek wynajmu nieruchomości premium w tym roku? W tym artykule analizujemy aktualną sytuację rynku i prognozujemy trendy na najbliższą przyszłość.

Na rynku sprzedaży premium aktywność wraca do poziomu sprzed pandemii

Sytuacja na świecie zmusiła nas do zmiany przyzwyczajeń i codziennych zachowań. Lions Estate przystosowało swoje działania do nowej sytuacji i pomimo pandemii nieprzerwanie wspiera klientów. Zachowując należyte środki ostrożności, w tym wykorzystując wirtualne wizyty oraz zdalne finalizacje umów, w okresie kwarantanny zrealizowaliśmy kilkanaście transakcji wynajmu i sprzedaży.

Mimo, że na początku kwarantanny wystąpiło naturalne spowolnienie i zatrzymanie aktywności na rynku, obecnie ilość klientów zakupowych jest praktycznie taka sama jak przed pandemią. Nasi doradcy prowadzą aktualnie aktywne poszukiwania dla wielu klientów popytowych. 

Najczęściej poszukiwane są 3-4 pokojowe apartamenty na Mokotowie (2-3 mln), około 100-metrowe apartamenty w kamienicach w Śródmieściu oraz domy na Mokotowie, Wilanowie i Zawadach. Mamy też sporo zapytań o domy na Osiedlu Konstancja przy Szkole Amerykańskiej. 

Podobne wnioski nt. aktywności klientów można wysnuć z badania przeprowadzonego przez portal Otodom. Wyniki badania 5050 ankietowanych wynika, że o ile miesiąc temu 70% sprzedających i 75% kupujących uważało, że koronawirus wpłynie na ich plany mieszkaniowe, to teraz liczby te spadły odpowiednio o 8% i 9%. Natomiast 34% kupujących i 38% sprzedających twierdzi, że wirus nie będzie miał wpływu na ich decyzje w kwestii transakcji.

Ceny nieruchomości premium nie spadają

Wyżej wspomniane badanie Otodom pokazuje, że na początku pandemii aż 59% kupujących zakładało, że ceny nieruchomości w związku z nową sytuacją będą spadać, aktualnie liczy na to już tylko 51% badanych. Wśród sprzedających ten trend jest odwrotny, ale i rozbieżność mniejsza – 38% z nich uważa, że ceny nieruchomości spadną, a wcześniej twierdziło tak 34% respondentów.

Trzeba wziąć pod uwagę, że statystyki odnoszą się przede wszystkim do segmentu nieruchomości popularnych. Na rynku nieruchomości premium, który rządzi się innymi prawami, te wahania są jeszcze mniej prawdopodobne.

„Zdarzają się okazje, ale nie na masową skalę. Rynek luksusowych nieruchomości jest raczej odporny na różne zawirowania i nie spodziewamy się znaczących spadków cen w najbliższym czasie. Widzimy, że nasi klienci intensywnie poszukują nieruchomości na zakup. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się zmieni.”

– relacjonuje Paula Perz, Premium Property Advisor Lions Estate.

„Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wpływu pandemii na rynek nieruchomości jest wyhamowanie wzrostu cen. Ceny nieruchomości w Polsce rosły nieustannie przez ostatnie lata osiągając rekordowe poziomy. Nie jestem zwolennikiem prognozy mówiącej o tym, że ceny spadną w przyszłym roku, jak przepowiadają niektórzy eksperci. Biorąc jednak pod uwagę wzrost inflacji oraz możliwe zatrzymanie wzrostu cen nieruchomości – dla kogoś, kto planuje sprzedaż swojej nieruchomości – być może teraz jest najlepszy moment.”

– komentuje Bartłomiej Annusewicz, CEO Lions Estate.

Wynajem nieruchomości premium wkrótce przyspieszy

Pomimo sytuacji epidemiologicznej, podpisujemy kilka umów najmu nieruchomości premium tygodniowo. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja niedługo będzie jeszcze bardziej dynamiczna, bo czeka nas otwarcie granic i powrót klientów korporacyjnych.

Przez ostatnie dwa miesiące większość najemców, z którymi współpracowaliśmy to byli Polacy. Ekspaci, a więc zagraniczni klienci korporacyjni z oczywistych przyczyn nie mogli przyjechać do Polski. Jesteśmy natomiast w stałym kontakcie z naszymi klientami. Część z nich już teraz decyduje się na „zdalny” wynajem.

„Spodziewam się, że gdy granice zostaną otwarte, czeka nas bardzo intensywny czas”

– mówi Rafał Lewandowski, Partner i Doradca Klienta Premium.

„Obecnie realizujemy też wiele transakcji najmu „zdalnie”. Klienci oglądają nieruchomość na odległość, a następnie wprowadzają się do niej po uprzednim dograniu formalności najmowych. Po otwarciu granic powrócą tradycyjne poszukiwania dla najemców na większą skalę”

– dodaje ekspert Lions Estate.

Nieruchomości, których najczęściej poszukują klienci na wynajem to:

>domy (4-5 sypialnie) w okolicach szkół międzynarodowych (Wilanów, Zawady, Sadyba, Osiedle Konstancja, Saska Kępa, Mokotów, Konstancin) w budżecie 12-28 tyś/miesięcznie  (Wilanów, Zawady, Sadyba, Osiedle Konstancja, Saska Kępa, Mokotów, Konstancin) w budżecie 12-28 tyś/miesięcznie  

>3-4 pokojowe apartamenty na Wilanowie i Mokotowie 8-14 tyś/miesięcznie 

>apartamenty w Śródmieściu i na Powiślu (2-3 sypialnie) w budżecie 6-20 tyś/miesięcznie  

„Jeśli wszystkie zaplanowane relokacje klientów korporacyjnych dojdą do skutku, sezon powinien być udany. Jesteśmy tutaj umiarkowanymi optymistami i zachęcamy do kontaktu z nami w sprawie swoich ofert”

– mówi Alicja Chmura, Premium Property Advisor Lions Estate.

 Jakie zagrożenia są nadal aktualne?

Nadal nie wiemy, jakie konsekwencje będzie miała pandemia dla gospodarki. Aktualnie ceny nieruchomości pozostają stabilne, ale spadł wolumen transakcji. Mimo tego, że w mniejszym stopniu dotyka segment premium, to jednak niektórzy kupujący nadal liczą na obniżkę cen nieruchomości (w tym lub w przyszłym roku) i odkładają decyzję o zakupie. Z wyników przytoczonych badań wynika jednak, że coraz mniej osób ma takie założenia.

Inną kwestią jest zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. 20% wkładu własnego często już nie wystarcza, by dostać kredyt hipoteczny. Rosną też marże (choć spada poziom stóp procentowych), a eksperci zakładają, że banki będą odrzucać większą liczbę wniosków kredytowych.

Oczywiście pandemia nie pozostaje zupełnie bez wpływu na rynek nieruchomości. Z pozytywnych trendów, które obserwujemy to wzrost popytu na większe nieruchomości, apartamenty z tarasami lub domy z ogrodem. To pozwala sądzić, że segment luksusowych nieruchomości nie ucierpi na aktualnej sytuacji, tylko zmianie ulegną preferencje kupujących. 

Jeśli mają Państwo pytania odnośnie wynajmu, wyceny lub sprzedaży swoich nieruchomości, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami::

Rafał Lewandowski, Partner Lions Estate

mobile:  +48 667 664 070 email:rafal.lewandowski@lionsestate.pl

Paula Perz, Premium Property Advisor

mobile: + 48 694 315 662 email:paula.perz@lionsestate.pl

Alicja Chmura, Premium Property Advisor

mobile:  +48 533 225 562 email:alicja.chmura@lionsestate.pl

Maria Góralczyk, Partner Lions Estate

mobile:  +48 570 990 469 email:maria.goralczyk@lionsestate.plPOPULARNE ARTYKUŁY

Poznaj Agenta: Patryk Staniszewski

Rodowity warszawiak, pasjonat sportu, ulubiony doradca wielu naszych klientów.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Rynek wtórny na Nowym Wilanowie

Miasteczko Wilanów jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w stolicy.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Biuro kwitnące zdrowiem

Jak stworzyliśmy w Lions Estate warunki do zdrowej i wydajnej pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ »

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem lub zakupem nieruchomości

Skontaktuj się z nami »
LIONS ESTATE INSTAGRAM
Zobacz nasz Instagram »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial